Af Lars Norup
lars@bergske.dk
Borgerhuset stadionen kunne næsten ikke rumme alle interesserede
Viborg som flygtninge-kommune i 2010 har fået den bedst tænkelige begyndelse. Da der i aftes var borgermøde om sagen, var borgerhuset Stationen i Viborg fyldt til bristepunktet. Flere end 50 engagerede mennesker mødte op for at give ideer og inspiration til aktiviteter næste år, hvor Viborg Kommune sammen med Dansk Flygtningehjælp har det mål at samle én million kroner ind til flygtninge i Liberia.
Formanden for Dansk Flygtningehjælp, Stig Glent-Madsen, Viborg, orienterede deltagerne om projektet, og han havde friske indtryk med sig, idet han netop har besøgt liberia.
Det er meningen, at pengene fra Viborg skal gå til konkrete projekter i én eller to landsbyer, hvor befolkningen får hjælp til at kunne klare sig selv. Området i det nordlige Liberia har en befolkning, hvor 80 procent er flygtninge.
En af deltagerne på mødet, Anders Kristensen, syntes, at sagen er meget vigtigere end den lokale julebelysning, og han så gerne pressens og lokalsamfundets opbakning til projektet.
Ikke færre end 30 mennesker meldte sig til et aktivitetsudvalg, som i det kommende år skal være omdrejningspunkt for arbejdet. Udvalget går strakts i gang med at planlægge de begivenheder, som i det kommende år får Viborg Kommune til at sætte flygtninge på dagsordenen.
Projektets koordinator, Anne Marie Fledelius, Viborg Kommune, var noget overrasket over, at der kom så mange, og hun havde en kamp med at få tavler nok til at skrive de mange ideer på. Alle ideerne vil man i løbet af den kommende uge kunne læse på hjemmesiden www.viborg.dk/liberia.
Dansk Flygtningehjælp har i øvrigt landsindsamling 8. november.


BJERRINGBROEn flok unge mennesker kørte torsdag aften ræs omkring det tidligere rådhus på Realskolevej.
En hel løve og en hel hyæne er blot et par af de jagttrofæer, som Finn Kjærgaard og hans kone, Lisbeth, har stående i jagtstuen på deres landsted Gl.
Tid og Sted |
||||||
September |
| M | T | O | T | F | L | S |
|
30
|
31
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
11
|
12
|
|
13
|
14
|
15
|
16
|
17
|
18
|
19
|
|
20
|
21
|
22
|
23
|
24
|
25
|
26
|
|
27
|
28
|
29
|
30
|
1
|
2
|
3
|
«
August
|
genbrug Hvor meget tøj i dit skab har du ikke brugt i over et år?
GalleriSalatblade, kød, maling. Kun fantasien sætter grænser, når det gælder bikinier. Se billederne her.
underholdning Dyrkede højlydt sex i bussen
Skilt Gigantsum til Elin
11:17 : Kommunen skal være en købmandsbutik
11:00 : VFF skadesplaget inden hjemmekamp
10:57 : U21 EM - en stor mulighed for Viborg
10:50 : Løse hunde et stigende problem
10:39 : Vandmand har indtaget dronningens museum
10:37 : Kræftforening: Natarbejde kan give kræft
10:36 : Fra Men til Nørgaard
10:35 : Haves: Gamle helikoptere Søges: Købere
10:35 : Politi: Meget groft røveri
10:35 : EU opretter ny økonomisk vagthund
10:29 : Hjælp til vestjyder dæmper ikke protester
10:28 : Amazonfloden mister vand
10:23 : Djokovic-fans i slagsmål ved US Open
10:17 : Politi kræver fængsel for betjentoverfald
10:13 : BSV usikker på egen styrke
10:07 : Drillo går snart på pension
10:01 : Sharapova sender advarsel til Wozniacki
09:55 : Asylansøger stukket ned i Brøndby
09:45 : Kørestolsaktivist ændrer postautomat
09:42 : Bendtner snart med bold