Kulden bider ikke på kaninerne

I dyre- og fuglekolonien »Friheden« kan én af Danmarks førende kaninavlere notere, at vinterkulden ikke bider på kaninerne

17. februar 2010 10:00

Af Jesper Overgaard
jess@bergske.dk


  • Denne pelsfyldte krabat er blandt de seks, som Bent Schou Jensen sætter sin lid til. Foto: Jesper Overgaard.


Med deres tætte pelse eller lange hår har kaninerne det fint med den langvarige, konstante kulde, oplyser kaninavler Bent Schou Jensen, der her i weekenden skal forsvare sidste års titel som danmarksmester i kaninavl.

»Kaniner fryser, hvis temperaturerne svinger meget. Især er de følsomme over for fugt. Tør frost kan de ligefrem lide,« siger Bent Schou Jensen.

Så ingen skal altså have ondt af, at de søde kaniner ikke kan være en del af vinterhyggen i den varme stue. Bent Schou Jensen har over 50 års erfaring som kaninavler. Sidste år satte han kronen på værket. Med et hold på fire angorakaniner vandt han guld, da Danmarks kaninavlere havde landsudstilling i Skjern.

I den kommende weekend er han på hjemmebane, når han forsvarer mesterskabet. Viborgkredsens Kaninavlerforening står for dette års landsudstilling. Hen ved 250 avlere med i alt 1756 kaniner udstiller og dyster i Viborg Stadions nordhaller.



Powered by Disqus
Midtjyske Medier forbeholder sig ret til, men er ikke forpligtet til, at redigere eller fjerne kommentarer fra debatter, der er racistiske/injurierende eller på anden vis i strid med gældende lovgivning. Det samme er gældende for indlæg, der er skrevet i en grov tone eller som udleverer personlige oplysninger.

Ved at kommentere accepterer du, at Midtjyske Medier herefter frit og fremover kan offentliggøre dit indhold på enhver platform og/eller ethvert medie, som drives af Berlingske Media.
dagens portræt
Flere navnenyheder i den trykte avis
Det sker
Tid og Sted

August
M T O T F L S

26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
Fokus

Til Toppen

Til Toppen
Seneste nyheder
Seneste kommentarer
Læserne anbefaler
Se dit lokale byvejr her
Indtast postnr.:   
2-døgnsudsigt
Læs din ugeavis her
E-aviser
E-avisen

Klik her...
Ugeaviser

Klik her...