Viborgenser blev mester

12. marts 2010 10:04


  • Nanna Bagger blev dansk indendørsmester på 3.000 meter. Arkivfoto.

Nanna Bagger fra Viborg Atletik- og Motion blev suveræn dansk mester i 3.000 meter løb, da der blev afviklet indendørs DM for ungdom i Skive.

Nanna Bagger tog teten fra start, og kun en enkelt løber formåede at hænge på, men hun måtte også slippe på de sidste omgange, så Viborg-løberen kom alene i mål som dansk mester for de 16-17 årige.

Nanna Bagger deltog også i 1.500 meter, og her var hun én af forhåndsfavoritterne. Desværre var hun uheldig at falde umiddelbart efter start i forbindelse med lidt kamp om pladserne i feltet, hvorefter hun udgik af løbet.

I den kommende weekend stiller Nanna Bagger så til start ved DM i Cross i Viborg. Hun deltager både i lørdagens lange cross på otte kilometer og ved søndagens korte cross på fire kilometer.

De to cross-løb er samtidig fjerde og femte runde af løbernes vinterturnering, hvor Nanna Bagger vandt de to første runder, men på grund af skade ikke stillede til start ved tredje runde.

wesen



Powered by Disqus
Midtjyske Medier forbeholder sig ret til, men er ikke forpligtet til, at redigere eller fjerne kommentarer fra debatter, der er racistiske/injurierende eller på anden vis i strid med gældende lovgivning. Det samme er gældende for indlæg, der er skrevet i en grov tone eller som udleverer personlige oplysninger.

Ved at kommentere accepterer du, at Midtjyske Medier herefter frit og fremover kan offentliggøre dit indhold på enhver platform og/eller ethvert medie, som drives af Berlingske Media.
Sportsbloggen
dagens portræt
Flere navnenyheder i den trykte avis
Det sker
Tid og Sted

August
M T O T F L S

26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
Fokus

Til Toppen

Til Toppen
Seneste nyheder
Seneste kommentarer
Læserne anbefaler
Se dit lokale byvejr her
Indtast postnr.:   
2-døgnsudsigt
Læs din ugeavis her
E-aviser
E-avisen

Klik her...
Ugeaviser

Klik her...