Det går godt mange steder

17. marts 2010 13:01


  • Af chefredaktør Lars Norup

Af chefredaktør Lars Norup

Skal man gribe det positive, eller skal man holde fast i det negative og dyrke det. Det er et spørgsmål om indstilling til livet, som mange mennesker kunne have godt af at overveje.

Hvis man følger døgnets mediebillede, er der nok, der vil holde fast i alt, hvad der går dårligt.

Politikere og økonomer holder fast i krisen og tror ikke rigtig på, at positive beskæftigelsestal kan være rigtige. Modellerne siger jo, at økonomien kan gå den modsatte vej igen.

Men har de samme økonomer og politikere tænkt tanken, at de selv kan være de mørkemænd, som får det dårlige til at ske?

Tør jeg gå ud og bruge 30.000 kroner på nye vinduer til huset, når »eksperterne« fortæller mig, at jeg er i fare for at miste arbejdet til næste år?

Forhåbentlig er danskernes vilje til overlevelse stærkere end politikeres og økonomers gennemslagskraft.

Og meget tyder på det. Arbejdsløsheden går den rigtige vej - trods prognoser om det modsatte. Flere virksomheder - også lokalt - er begyndt at ansætte folk igen.

Virksomhederne er blevet bedre rustet til at klare den forventede fremgang i økonomien.

Omkostningerne til varer og lønninger holdes nede. Nye overenskomster er tæt på nulløsninger, og folk, som har været ude af arbejdsmarkedet og bliver ansat igen, bliver nødt til at arbejde til en betydeligt lavere løn.

Skulle det virkelig være tilfældet, at vi kan holde arbejdsløsheden på det nuværende niveau, er det ikke så ringe endda.

Vi må bruge en kommende fremgang i økonomien til at klare fremtidens udfordringer. Der skal satses massivt på udvikling - nye måder at gøre tingene på.

De mennesker og virksomheder, som vinder i fremtiden, er dem, som tør lade panseret falde, åbne sindet og sige ja til alle mulighederne.

Mediebilledet afspejler også den journalistiske disciplin at dyrke det, som går skidt og være kritisk over for det, som kan komme til at gå skidt. Nøjagtig samme opførsel, som præger økonomer og politikere.

Derfor er det en ekstra stor fornøjelse at møde mennesker, for hvem det er lykkedes at byde hele »parnasset« trods. Folk, som det går godt for.

Vi skal naturligvis være ærlige og beskrive virkeligheden, som den er, på godt og ondt.

Derfor kunne det være skønt, om læserne vil være med til at tippe folkebladets redaktion om virksomheder, som i dag har flere ansatte end for to år siden.

Vi ved, at de findes, og vi vil gerne være med til at fejre dem!



Powered by Disqus
Midtjyske Medier forbeholder sig ret til, men er ikke forpligtet til, at redigere eller fjerne kommentarer fra debatter, der er racistiske/injurierende eller på anden vis i strid med gældende lovgivning. Det samme er gældende for indlæg, der er skrevet i en grov tone eller som udleverer personlige oplysninger.

Ved at kommentere accepterer du, at Midtjyske Medier herefter frit og fremover kan offentliggøre dit indhold på enhver platform og/eller ethvert medie, som drives af Berlingske Media.
dagens portræt
Flere navnenyheder i den trykte avis
Det sker
Tid og Sted

August
M T O T F L S

26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
Fokus

Til Toppen

Til Toppen
Seneste nyheder
Seneste kommentarer
Læserne anbefaler
Se dit lokale byvejr her
Indtast postnr.:   
2-døgnsudsigt
Læs din ugeavis her
E-aviser
E-avisen

Klik her...
Ugeaviser

Klik her...